Program de spectacole - Martie 2023
Imagini
Informații
- 24 Martie 2023, 18:30 Vineri
- 22 Martie 2023, 17:00 Miercuri
- 22 Martie 2023, 12:00 Miercuri
Descriere
Program de spectacole - Martie 2023
Miercuri, 1 martie 2023, ora 17.00, Casa Mureșenilor
RECITALUL DE LA ORA CINCI
Tematică: Primăvara, canțonete, operetă
Interpretează:
Maria Catrina, Nicoleta Chirilă, Corina Klein, Valentina Mărgăraș,
Cristina Radu, Lăcrămioara Schuller, Sonia Hazarian, Asineta Răducan, Carmen Topciu, Alexandru Aghenie, Alexandru Chiriac, Adrian Mărcan
La pian: Lioara Popa
Prezintă: Simona Manole
Durata:1 oră fără pauză
Sâmbătă, 4 martie 2023 , ora 18.30, Sala Operei
BOEMA - Operă de Giacomo Puccini
Mimi Aurelia Florian (debut)
Rodolfo Adrian Dumitru (debut)
Musetta Mădălina Bourceanu (debut)
Marcello Adrian Mărcan
Schaunard Valentin Marele (debut)
Colline Dan Popescu
Benoît Lorand Cristian
Alcindoro Dmytro Rusyniak (debut)
Vameşul Paul Tomescu
Parpignol Dan Ionescu
Cu participarea Orchestrei, Corului Operei și a Corului de Copii „Unison” (seniorii) – dirijor și manager general George Dumitrașcu
Dirijor: Cristian Sandu(invitat)
Regia artistică: Carmen Dobrescu
Scenografia: Rodica Garștea
Dirijor cor: Dragoș Mihai Cohal
Coordonator spectacol: Anda Tabacaru
Regie scenă: Marilena Aldea
Durata: 2 ore și are 3 pauze
Miercuri, 8 martie 2023, ora 11.00, Sala de balet a Operei
LECȚIE DE BALET
MEȘTERUL PĂPUȘAR
Prezentator: Lorand Cristian
Durata:1h Pauze: 0
Miercuri, 8 martie 2023, ora 17.00, Casa Mureșenilor
RECITALUL DE LA ORA CINCI
Tematică: 8 martie(Mama, Femeia)
Interpretează:
Maria Catrina, Aurelia Florian, Corina Klein, Anda Pop, Cristina Radu, Sonia Hazarian, Carmen Topciu, Dan Popescu
La pian: Ovidiu Mezei
Prezintă: Simona Manole
Durata: 1 oră fără pauză
Sâmbătă, 11 martie 2023, ora 18.30, Sala Operei
ELIXIRUL DRAGOSTEI de G. Donizetti
Nemorino Liviu Iftene
Adina Silvia Micu
Belcore Alexandru Chiriac
Dulcamara Marian Rește
Giannetta Asineta Răducan
Notarul Adrian Scriminț
Un soldat Cristian Dicu
Asistenții lui Dulcamara Matei Rada, Adrian Scriminț,
Deak Attila Valentin
Orchestra, Corul și Baletul Operei Brașov
Dirijor: Traian Ichim
Regia artistică: Claudia Machedon
Scenografia: Rodica Garștea
Dirijor cor: Dragoș Mihai Cohal
Coregrafia: Alexandru Fotescu
Asistenți regie: Valentina Mărgăraș, Nicoleta Chirilă
Mișcare scenică: Ramona Mezei
Regie scenă: Marilena Aldea
Durata: 2 ore și are o pauză
Sâmbătă, 18 martie 2023, ora 18.30, Sala Operei
VOIEVODUL ȚIGANILOR de J. Strauss-fiul
Saffi Mădălina Bourceanu
Sandor Barinkay Mihai Irimia
Czipra, o țigancă Cristina Roșu
Maxim Zsupan, măcelar Ștefan Schuller
Arsena, fiica lui Andromeda Nemeș
Contele Carnero, Comisar Imperial Marian Rește
Mirabella, Doică în casa lui Zsupan Lăcrămioara Schuller
Ottokar, fiul ei Claudiu Bugnar
Contele Homonay Alexandru Aghenie
Mihaly Valer Lucaciu
Ferkó Dan Ionescu
Józsi Florin Grama
Copilul Ion TBA
Soliști balet: Anamaria Shvartsburg, Dorin Mirea
Corul, Baletul și Orchestra Operei Brașov
Dirijor: Mircea Holiartoc
Regia: Marian Pop
Scenografia: Rodica Garștea
Dirijor cor: Dragoș Mihai Cohal
Coregrafia: Corina Dumitrescu
Asistent regie: Anda Pop
Asistent coregrafie: Ramona Mezei
Regie scenă: Dan Antipa
Durata: 2 ore și 15 min și are o pauză
Miercuri, 22 martie 2023, ora 10.30, Sala Operei
COCOȘELUL NEASCULTĂTOR
Spectacol pentru copii de Ion Lucian
Cocoșelul Andromeda Nemeș
Pisica Anca Panait
Ursul Ștefan Schuller
Vulpea Cristina Roșu
Corbul Florin Grama (debut)
Codiță Alina Ichim
Urechiușe Mihaela Marele
Regia artistică: Constantin Ungureanu
Asistent regie/Coordonator spectacol: Lăcrămioara Schuller
Asistent mișcare scenică: Ramona Mezei
Regie scenă: Iulian Sandu
Durata: 1 oră și nu are pauză
Miercuri, 22 martie 2023, ora 12.00, Sala Operei
COCOȘELUL NEASCULTĂTOR
Spectacol pentru copii de Ion Lucian
Cocoșelul Andromeda Nemeș
Pisica Anca Panait
Ursul Ștefan Schuller
Vulpea Cristina Roșu
Corbul Florin Grama (debut)
Codiță Alina Ichim
Urechiușe Mihaela Marele
Regia artistică: Constantin Ungureanu
Asistent regie/Coordonator spectacol: Lăcrămioara Schuller
Mișcare scenică: Ramona Mezei
Regie scenă: Iulian Sandu
Durata: 1 oră și nu are pauză
Miercuri, 22 martie 2023, ora 17.00, Casa Mureșenilor
RECITALUL DE LA ORA CINCI
Tematică: Lucrări dedicate Fecioarei Maria sau cu caracter sacru, religios
Interpretează:
Maria Catrina, Nicoleta Chirilă, Carmen Topciu, Sonia Hazarian,
Corina Klein, Valentina Mărgăraș, Silvia Micu, Cristina Radu,
Valentin Marele
La pian: Lioara Popa
Prezintă: Simona Manole
Durata: 1 oră fără pauză
Vineri, 24 martie 2023, ora 18.30, Foaierul Operei
CLASSIC MEETS MUSICAL
Recital vocal-instrumental
Participă studenții Facultății de Muzică Brașov
Clasa prof. asoc. drd. Anda Olimpia Pop
Interpretează:
Maria Pană, Elisa Gheorghe, Andreea Șchiopu, Ștefania Necula,
Ioana Lucia Berechet, Alis Nistor, Patrick Anton
La pian: Prof. asoc.drd. Ana Maria Negrea
Prof. asoc. Sena Ducariu
Prezintă: Anda Pop
Durata:1h Pauze: 0
Sâmbătă, 25 martie 2023, ora 18.30, Sala Operei
ANOTIMPURILE – BALET
Invitați: Silvia Spataru, Csongor Kicsi
Soliști balet: Anamaria Shvartsburg, Iustina Ciobanu, Melania Condoiu,
Valentina Mirică, Anna Pasello, Claudiu Dane, Dorin Mirea,
Teodor Pătrașcu, Bogdan Rădăcină
Ansamblul de balet al Operei Brașov:
Iustina Ciobanu, Iulia Coșeriu, Diana Drăgan, Meda Enăcache,
Ariana Marcu, Ramona Mezei, Valentina Mirică, Daria Nicoară,
Cristina Rotundu, Andreea Rusu, Alexandra Scriminț, Raluca Șut-Gherman,
Matei Rada, Adrian Scriminț
Regia și coregrafia: Alexandru Fotescu
Scenografia: Rodica Garștea
Asistent coregrafie: Iulia Coșeriu
Regie scenă: Alexandra Scriminț, Cristina Roșu
Durata: 1 oră și 15 min și nu are pauză